Az amerikai pitének és minden féle-fajta pitének, megannyi változata van. Szinte bármivel meg lehet tölteni az omlós tésztánkat. Jöhetnek, zöldségek, húsok és gyümölcsök is a sorban. Nekem most a meggy került a porondra. Ma a piacon sétálva annyira gyönyörű húsos, piros és nagyszemű meggybe botlottam, hogy nem tudtam otthagyni. Egyből egy gyönyörű omlós és szaftos meggyes pite lebegett a szemem előtt. A meggyes pitét azért kedvelem mert minden egyes falat egy ízkavalkád, egyszerre édes és savanyú, omlós és krémes. Langyosan kedvelem a legjobban, mellé megspékelve egy kis vaníliafagyival. Na ez tényleg felteszi a pontot az i-re, leírhatatlan. Éppen ezért tanácsolom, hogy ne késlekedjetek. Itt a meggyszezon csapjatok bele egy meggyes pite elkészítésébe.
Meggyes amerikai pite vaníliafagyival
Hozzávalók:
Tészta:
- 40 dkg liszt
- 25 dkg hideg vaj
- 10 dkg porcukor
- 2 nagyobb ek tejföl
- 2 db tojás sárgája
- fél csomag sütőpor
- 1 db citrom reszelt héja
Meggyes töltelék:
- 1 kg friss meggy
- 6 ek cukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 nagy tk cukor
- 2 ek keményítő
- 1 dl víz
Kiegészítő hozzávalók:
- 3 ek zsemlemorzsa (a tészta aljába)
- 1 db tojásfehérje (kenéshez)
- 1 ek porcukor a szóráshoz
Elkészítés:
A tészta elkészítéséhez rakjuk egy nagyobb keverőtálba a lisztet és a sütőport. Morzsoljuk el a hideg vajjal. Dolgozzunk gyorsan, hogy a vaj ne olvadjon el. Majd adjuk hozzá a többi hozzávalót is és gyorsan dolgozzuk össze. Tegyük folpackba a kész tésztánkat, mehet a hűtőbe legalább fél órára.
Ezidő alatt elkészítjük a töltelékünket. Egy magas felú edénybe öntsük bele a megmosott kimagozott meggyet. Ha levet ereszt azt is borítsuk bele a lábasunkba. Kezdjük el melegíten és adjuk hozzá a cukrot, vaníliás cukrot és a fahéjat is. Hagyjuk hogy a hőtől levet engedjen és felforrjon. Keverjük el a keményítőt a vízzel egy kis edénybe, teljesen csomómentesre. Majd ha felforrt a meggyünk öntsük hozzá és kevergessük amíg homogén nem lesz. Le is vehetjük a tűzről, hagyjuk kihűlni.
Kivehetjük a tésztánkat a hűtőből. Lisztezett felületen nyújtsuk körülbelül 4mm vastagságú kör alakra. Vegyük elő a piteformánkat és fektessük bele a tésztát egy nyújtófa segítségével. Egyengessük el a formában és a felesleges tésztát vágjuk le. Szurkáljuk meg a tésztánk alját egy villával, súlyozzuk le, hogy fel ne púposodjon. Majd pedig süssük elő 180C-os sütőben 10 perc alatt.
Amíg a tésztánk sül kinyújthatjuk a leeső darabokat a tésztából ugyan csak 4mm vastagságúra. Vágjuk fel 1 cm-es csíkokra a kinyújtott tésztát. Ezek fogják a rácsot képezni a piténk tetején.
Ha tésztánk elősült szórjuk meg a zsemlemorzsával. Erre azért van szükség, hogy ne áztassa el a töltelék a tésztánkat. Majd öntsük bele a kihűlt tölteléket, végül helyezzük rá a tésztacsíkokat. Kenjük le tojásfehérjével a tészta tetejét és 160 C-os sütőben 20 perc alatt süssük arany barnára.
Ha a piténk kihűlt megszórhatjuk egy kis porcukorral és kínálhatjuk egy kis vaníliafagyival.
Jó étvágyat hozzá! 🙂